Do chovu, či na mazlíka? Jaký je v tom rozdíl?

Když už jste si ujasnili, že si chcete pořídit vysněné plemeno, je tu ještě rozhodnutí, zda budete vybírat kotě pouze jako společníka do rodiny, či i do budoucího chovu. 

Na začátek je třeba říct, že jak kotě na mazlíka, tak do chovu musí být řádně očkováno, krytí i socializace probíhá za stejných podmínek i se stejnými nároky na testování rodičů a všechna koťata z vrhu mají nárok na vydání průkazu původu - nezáleží na kondici, vadách či počtu koťat ve vrhu.

1. kotě na mazlíka s vadou

Samozřejmě že v chovu koček jde o to, co nejvíce udržet standard plemene a jejich povahové rysy, nicméně čas od času se stane, že se narodí i kotátko s vadou, která vybočuje ze standardu plemene.

Kotě na mazlíka by mělo být každé kotě, které nemá předpoklady do chovu - může to být banalita jako chyba ve zbarvení (např. konec ocasu jiné než černé barvy, jinak zbarvený polštářek na tlapce), ale i vrozená vada, či přílišná drobnost, atp. Takovéto kotě slušný chovatel nikdy do chovu neprodá, ale je dobré si vždy nastudovat standard plemene - to, že někdo má založenou chovatelskou stanici ještě nedokazuje jeho odbornost a dobré úmysly.

V případě kotětě s vadou by tato vada měla být zohledněna v ceně a mělo by být prodáno za nižší cenu, než standardní sourozenci na mazlíka. 

Je to způsob, jak mít kočku s průkazem původu za nejnižší cenu, ale přitom vědět odkud pochází a že rodiče jsou chovní a testovaní jedinci.

2. standardní kotě na mazlíka

Takto se prodává převážná většina zvířat z CHS. Jedná se o plnohodného zástupce daného plemene s odpovídajícími rysy i povahou, pouze je u něj vyloučeno budoucí krytí. Je to ideální volba pro ty, kteří neuvažují nad chovem, který vyžaduje nejen dostatek prostoru, ale také mnoho času a investic. 
Dalším kladem je to, že zvíře si bude chovatel pravděpodobně přát kastrovat, tudíž se nemusíte bát týdne, kdy nezamhouříte oko kvůli mrouskajících koček, či případného značkování.

Při koupi kotěte na mazlíka je většinou ve smlouvě uvedeno, že je nezpůsobilé k dalšímu chovu či množení a mnoho chovatelů smluvně také nařizuje kastraci nejpozději kolem 6 měsíců věku kotěte, nebo již koťátka předává kastrovaná před odběrem. Také může být na průkazu původu uvedeno, že kočka je "nevhodná k chovu" - tento přetisk může být později vymazán, ale pouze na žádost chovatele.

Pokud chovatel uvádí někde cenu koťat z určitého vrhu, bude se s nejvyšší pravděpodobností jednat právě o cenu za nechovné kotě ve standardu plemene.

Cena koťátek předmětem jednání mezi zájemcem a chovatelem a samozřejmě se mění v závislosti na konkrétní době, zájmu, atp. (Pokud chovateli zůstává hodně koťátek, která nemají nový domov, zpravidla je nabídne o něco levněji, než je běžné). 
Obecně ale platí, že CHS, která netočí stále stejné spojení dokola, pravidelně kočky na vše testuje a má koťátka zdravé, v kondici a se správnou socializací nejde pod cenu 15 000 kč za mazlíčka. Na nákladech se samozřejmě podílí spousta faktorů a každý to má trochu jinak - viz článek Malé povzdechnutí.

3. kotě do chovu

Pokud se vám líbí představa, že budete odchovávat malá koťata, podílet se na vývoji plemene a společně s kočkou je učit jak být tou nejhodnější domácí kočičkou v novém domově, tak je ideální poohlédnout se po kotěti do chovu. 

Je vhodné pobavit se se zkušenými chovateli o tom, co chov vlastně obnáší a zvážit, zda jste ochotni obětovat kočkám svůj volný čas a finance. 

Doporučuji si kotě vybírat pečlivě a poznat povahu obou rodičů. O vhodnosti či nevhodnosti k chovu rozhoduje vždy chovatel, takže je dobré pojistit se a konzultovat koupi se zkušenými chovateli, či poradci chovu. 

V drtivé většině je pořizovací cena kotěte do chovu min. o 50% vyšší, než kotěte na mazlíka a více se zde zohlednují tituly rodičů, doložitelná zdravotní anamnéza několik generací zpětně, či nositelství učitých barev. 

Cena chovné kočky ze zodpovědného chovu zpravidla nebývá nižší než 45 000 kč.