Malé povzdechnutí..

Několikrát týdně mi píše několik zájemců o koťátko, u nichž je zřejmé, že se pro pořízení kočičky rozhodli nedávno a nezjistili si absolutně nic. Takové lidi pak často zarazí i to, že kočička s rodokmenem není za adopční poplatek, jako útulkové kočky. Nemám problém s vysvětlením vyšších pořizovacích nákladů, nicméně valná většina z těchto lidí si pomyslí něco o zlodějích a přestane komunikovat. Druhá kategorie má zase mnoho dotazů (které z velké většiny najdou i na našem webu, mimochodem) a po několika dnech konverzace ani nedají vědět, že se rozhodli koupit jinde a prostě přestanou komunikovat.

Jaké to překvapení, když se pak stejný člověk ozve s tím, že si pořídil koťátko jinde a řeší s ním méně, či více závažné problémy a chovatel (či množitel) neodpovídá a dělá mrtvého brouka.
Dnešním dnem už má trpělivost přetekla a proto už odmítám trávit x hodin měsíčně radami takovým lidem a nabádám k tomu, aby své problémy s chovateli, či množiteli řešili veřejně, včetně uvedení původu kočky a ne ve zprávách, anonymně, nebo voláním jiným chovatelům.

Kočka je živý tvor a i přes všechna dostupná vyšetření rodičů se může kdykoliv stát, že koťátko bude nemocné, nicméně dobrý chovatel se bude snažit pomoci a nezahrabe se pod zem. Navíc u dostupných genetických testů máte záruku, že rodiče, ani jejich potomci nebudou postihnuti nemocí (řeč je o PK-def – anémii a PRA-b – slepotě).
Ačkoliv nabádám i v inzerátech lidi k tomu, aby napsali něco o sobě, každá minimálně druhá zpráva je „Cena?, Je ještě kočka?“ bez přivítání, či jiného dotazu, to už mě fakt vytáčí a tuším, že takový člověk se za pár měsíců ozve mě, nebo na skupině na facebooku a bude žádat radu a plakat nad tím, jak byl oklamán.

Ano, cena kočiček z dobrých podmínek a z testovaných chovů je vyšší, než u některých jiných chovatelů, nicméně samozřejmě tyto testy, které naše kočky podstupují 2x ročně, i genetika něco stojí, stejně tak veterinární péče a kvalitní krmivo pro koťata a matku (nemluvě o komplikacích při porodu, kterých jsme si také užili víc než dost). Je tu i v neposlední řadě náš čas, který trávíme správou webu, ale převážně dotazy a poradenstvím a samozřejmě čas věnovaný koťátkům a jiným kočkám v domácnosti – věřte, že každý, kdo by za tímto viděl nějaké výdělky by raději mohl jít pracovat pár hodin týdně na brigádu a vydělal by si mnohem více za mnohem kratší dobu a peníze investoval do sebe a ne zpět do zvířat.

Tuším, že tenhle výplod nepadne na úrodnou půdu, ale mám alespoň lepší pocit.

S pozdravem,
CHS Storm Born

Daenerys Storm Born bengálská kočka
Chovatelská stanice bengálských koček Ostrava