Jak seznámit kotě s novým prostředím, či stávajícími zvířaty v domácnosti?

Pro většinu koček je každá změna velmi stresující a je třeba jim adaptaci do nové rodiny co nejvíc zpříjemnit a usnadnit.

V novém domově je dobré vyhradit pro koťátko jednu místnost, kde bude mít pitnou vodu, krmení (ideálně to, na které bylo zvyklé z domova) a WC se stelivem, na které bylo zvyklé (pokud chovatel nepoužíval kryté WC, je lepší z krytého WC oddělat na začátek kryt) a hlavně možnost schovat se před nebezpečím (kukáň či přepravku), kde můžeme dát věci od chovatele, které budou mít pach předchozího domova a matky koťátka.

Ujistíme se, že v místnosti není nic, co by kotěti mohlo ublížit (ostré rohy, kabely ze zdi, atp.),  nebo případně nic, na čem nám záleží a co by mohlo zničit.

Když kotě přivezeme domů, dáme ho v přepravce do připravené místnosti a necháme ho, ať se samo rozkouká a vyjde si, až na to bude připraveno. Některá koťata si budou chtít hned hrát a budou fungovat normálně už od prvního dne doma, jiným to může trvat delší dobu, vždy je dobré nechat tomu volný průběh a kotě do ničeho nenutit. Hodně koček zaleze za skříň, nebo někde do úkrytu a vylézá až večer, kdy je doma klid, aby se napily či vykonaly potřebu.

Koťátko necháme izolované od jiných zvířat min. dva dny– je vhodné dát čas jak domácím, tak novým zvířatům na adaptaci a přivyknutí  si na nové pachy a poté můžeme pomalu zvířata seznámit  - až se ani domácí ani nova zvířata nebojí vycházet ven a neprojevují velký neklid. Pokud se jedno ze zvířat stáhne, vrátíme se o krok zpět.

Perfetní pomůckou na seznámení dvou koček, případně i kočky se psem je mříž, kterou oddělíme místnost s nově příchozím a domácím zvířetem a snažíme se je krmit čím dál blíž u sebe, kdy na sebe mohou vidět.. mříž se odstraní v momentě, kdy kočky žerou v blízkosti bez syčení a napadání. Samozřejmě je pochopitelné, že né každý má doma mříž, stejně tak mohou posloužit dveře, ale je u nich nevýhoda, že se kočky nevidí – POZOR na skleněné výplně! Ve snaze jedné kočky zahnat druhou se snadno může stát úraz.

Je vhodné neočekávat příliš a nespoléhat na to, že po týdnu budou zvířata nejlepšími kamarády. U některých koček trvá pár hodin sblížení a u jiných se vztah vybuduje pouze na tolerování přítomnosti jiné kočky.