Za co platím při koupi kočky s PP?

 

Stále se mezi lidmi drží názor, že nepotřebují kotě s papíry, protože nebudou chodit na výstavy. Nicméně i s domácí kočkou na výstavy chodit můžete, tudíž to není až taková pravda..

Průkaz původu není jen list opravňující sklízet výstavní úspěchy, ale především je to záruka toho, že kotě je po vyšetřených rodičích, kteří na něj nepřenesli žádnou nemoc a sama koťata tak nejsou nebezpečím pro vás ani pro vaše okolí.

Vždy se chovatele můžete zeptat, jaké testy dělali rodičům a zažádat o jejich předložení, nicméně u každé organizace jsou minima, která musí se svými kočkami dodržet všichni chovatelé. Testy se pravidelně opakují.

 

Většina lidí, kteří se rozhodují pro kočku si buďto vyberou domácí kočku z inzerce a nebo jsou ochotni zaplatit za plemeno, které se jim líbí a to ať už vzhledem, nebo povahou.

Nicméně bez doložení předků si u chovu bez PP nemůžete být jisti, co z kotěte vyroste a jaké rasy má v genech, ušetříte tak několik tisíc korun, ale můžete a většinou si také donesete pouze křížence dané rasy, který nebude odpovídat standardu a to jak povahou, tak vzezřením.

 

Nejhorším trendem je dle mého bez PP, po rodičích s PP, kdy si sice občas koupíte i kočku opravdu plemene, které chcete, nicméně po rodičích, kteří byli z chovu vyřazeni.. a to buďto pro nějakou vadu a nebo tím, že se chovateli kupující zavázal kočku na mazlíka vykastrovat. Ale neudělal to.

Samozřejmě se pod těmito inzeráty schovávají i lidé, kteří vám budou tvrdit, že očkovací průkaz je průkaz původu a nebo se nebudou obtěžovat vám vydat i tento.

 

Mikrochip  je další nebytná položka, která vám kočičku může vrátit v případě, že vám někde uteče. Od většiny chovatelů koťata odchází chipovaná.

 

Knowhow  získané chovem a životem s plemenem, o které se s vámi každý dobrý chovatel podělí.

 

Kvalitní chovatel vám zpřístupní zázemí, kde koťata vyrůstala a kde jeho kočky žijí, které kolikrát mnohonásobně převyšuje cenu všech jeho vrhů.

 

Krytí kvalitním kocourem, případně pořízení a starost o vlastního kocoura (probděné noci při mrouskání, neustálé čištění jeho značek, čas rozdělený mezi kocoury a kočky...).

 

Výstavy, které dokazují, že kočka je kvalitní zástupce plemene – chovatel je dá jistě k nahlédnutí – cesta na výstavu, čas, nocleh v hotelu, kde jsou ochotni ubytovat i kočky, dovolená před či po výstavě ..

 

Veškeré osobní volno chovatele, kdy dělá společnost svým kočkám, vozí je na veterinu, v případě komplikací si bere v práci volno, aby se svými kočkami byl.

 

Výchova koťátek, jejich socializace, aby nový majitel byl spokojený s vyrovnaným a čistotným jedincem.

 

Případná kastrace.

 

Starost časová i finanční o starší kočky z chovu, případně kočky, které měly těžký porod a byly vykastrovány.

 

Zázemí a pomoc v případě nouze, kdy se každý dobrý chovatel stará o to, jak se jeho odchovy mají a v případě nouze je ochoten pomoci.

 

Webové strány, webhosting, správa webu.

 

Příprava smluv.

 

„Startovací balíček“ pro kotě, aby si lépe zvykalo v novém domově, případné brožury.

 

Příkrmy matky, očkování koťat, odčervení celé CHS a mnoho dalších drobných výdajů, které nakonec vydají na slušný ranec.

 

 

Peníze se dají šetřit i jinde, než na zdraví našich chlupatých společníků :-)